O Nas

Czym jest Park Czarnego Daniela?

Park Czarnego Daniela to gospodarstwo, w którym hodowane są jelenie, daniele i konie, owce, lamy i kozy. Gospodarstwo to położone jest w Zawoi Podpolice na osiedlu Czarnotowa.

Zawoja otoczona jest piękną beskidzką przyrodą. Wędrując po górach podziwiać możemy przepiękne krajobrazy. Nie brakuje  również pomników przyrody, czy roślin chronionych, których  na próżno szukać w innych regionach Polski. Bogaty jest również świat fauny. Każdy prawdziwy miłośnik przyrody ma nadzieję na spotkanie podczas swoich wędrówek z zamieszkującymi nasze lasy zwierzętami. Najczęściej zadowolić się musi widokiem ich tropów i śladów, a kiedy ma więcej szczęścia przez krótką chwilę obserwuje uciekające przed nim sarny. Jelenie szlachetne mimo, że liczne w okolicznych lasach spotkać jest niezwykle trudno. Prowadzą one nocny tryb życia, najczęściej żerują późnym wieczorem i wczesnym rankiem. W dzień odpoczywają w leśnych młodnikach.

W prowadzonym przez nas gospodarstwie jeleniowate są na wyciągnięcie ręki. Ich obserwacja przynosi wiele satysfakcji. Nasze daniele i jelenie mimo ograniczonej przestrzeni życiowej zachowują się jak w naturze. Prowadzą stadny tryb życia. Mają ustaloną hierarchię, wędrują udeptanymi przez siebie ścieżkami. Młode przez pierwszy tydzień życia zostawiane są przez łanie w zaroślach. Byki zrzucają poroże późną wiosną. Jednym słowem prawdziwy miłośnik przyrody w różnych porach dnia i roku może być świadkiem różnych zachowań tych pięknych zwierząt.
W naszym gospodarstwie hodujemy kilkadziesiąt zwierząt.

W naszej „kolekcji” zwierząt posiadamy również niezwykle rzadki okaz jakim jest biały jeleń. Nasza łania ma na imię Ewelinka. Niestety jak każdy jeleń uwielbia kąpiele błotne, dzięki którym staje się bardziej szara niż biała.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego gospodarstwa.
mgr Ewelina Śmigas – Kudzia
dr inż. Sławomir Kudzia

Comments are closed.